CIAC 2017 State Field Hockey Tournament
Class S Finals
November 18
at Wethersfield
#1 North Branford
Nickname: Thunderbirds
Coach: Babby Nuhn
League: Shoreline Conference
Regular Season Record: 15-0-1-0 (.969)
#2 Granby Memorial
Nickname: Bears
Coach: Sandy Wickman Mason
League: NCCC
Regular Season Record: 14-1-1-0 (.906)
Tournament Roster
# Name Gr
1 Amelia Raucci 11
2 Angelina Ramada 11
3 Ava Galdenzi 10
5 Danielle Ramada 12
7 Adrianna Perez 11
9 Isabella Palma 11
11 Julia Pietrogallo 11
12 Bianca D'Onofrio 10
15 Kelli Jacobson 9
16 Emily Olsen 10
17 Ali Barrett 10
18 Emmy Norton 12
19 Avonlea LeBeau 10
20 Alyssa Waligroski 10
21 Kaylee Velez 11
25 Emily Neubig 11
28 Alyssa Kendrick 9
29 Sophia Anastasio 9
44 Melanie Norton 10
45 Cayleen Defaranos 11
88 Zelda Galdenzi 12
92 Jordan Regan 11
CIAC State
Tournament
11/7[1st] Old SaybrookW 3-1
11/9[QF] WestbrookW 6-0
11/14[SF] StoningtonW 2-0
11/18[Final] Granby10:00am
Regular Season
Results
9/8H-KW 3-0
9/11StamfordW 3-1
9/14MorganW 7-2
9/16East LymeW 4-0
9/18SHAT 2-2
9/20WestbrookW 5-0
9/22Old SaybrookW 3-2
9/26WatertownW 4-2
9/27Valley Reg.W 2-0
9/29StaffordW 6-0
10/2H-KW 1-0
10/13WestbrookW 2-0
10/16MorganW 7-0
10/18Old SaybrookW 3-2
10/20Valley Reg.W 4-2
10/26WaterfordW 1-0
Tournament Roster
# Name Gr
0 Nina DeGagne 10
1 Alana King 10
2 Lindsay Gilton 10
2 Mya Rivard 9
3 Abigail Cotsonas 10
3 Meaghan Leonardi 12
4 Georgia McDougall 11
4 Julia Olchowski 10
6 Erin Henebry 12
6 Tess Myers 11
7 Cheryl Latona-Captain 12
8 Naviah Barrow 10
8 Kari Marks 12
9 Gabrielle Sturgeon 11
14 Haley Clark 11
15 McKenzie Pedersen 10
17/27 Maddie Gilmore 9
17 Madison Kidd 10
17 Heather Smyth 12
18 Madeline Russell 10
19 Lauren Roy 9
19 Heather Salter 12
23 Meggie Hennessey 9
23 Morgan Wichmann 10
25 Avery Bryanton 9
27 Grace Hoeckele-Captain 12
28 Jacqueline Grimaldi 12
33 Taylorann Vibert-Captain 12
36 Sophie Austin 10
99 Marita Conroy 12
CIAC State
Tournament
11/7[1st] LitchfieldW 6-0
11/9[QF] CantonW 1-0
11/14[SF] ImmaculateW 1-0
11/18[Final] N.Branford10:00am
Regular Season
Results
9/9BarlowW 6-1
9/12StaffordW 3-0
9/14SomersW 6-0
9/19SuffieldW 1-0
9/26Old SaybrookW 3-0
9/28CantonW 2-1
10/3StaffordW 10-0
10/5SomersW 6-0
10/10SuffieldW 3-0
10/11FarmingtonW 3-0
10/14Longmeadow (MA)L 0-3
10/17CantonW 3-0
10/19SimsburyW 2-0
10/27ConardW 1-0
10/28WestbrookT 0-0
10/31S.WindsorW 1-0