Follow @CIACsports on Twitter
CIACsports.com Homepage
GoFan Tickets NFHS Network

Brackets/Results/Rankings

Fall Sports

FALL CHAMPIONSHIPS HEADQUARTERS
Tourney Histories/Links »
2019 Boys Cross Country Championships
Champion Runner Up
Open TOLLAND CONARD  
LL CONARD STAPLES  
L XAVIER BRISTOL CENTRAL  
MM EAST LYME AVON  
M TOLLAND H-K  
SS EAST HAMPTON CROMWELL  
S BOLTON TERRYVILLE  
2019 Girls Cross Country Championships
Champion Runner Up
Open HALL SIMSBURY  
LL HALL TRUMBULL  
L NEW CANAAN SIMSBURY  
MM E.O. SMITH EAST LYME  
M TOLLAND BETHEL  
SS HADDAM-KILLINGWORTH IMMACULATE  
S THOMASTON EAST HAMPTON  
2019 Field Hockey Championships
Championship Game  
L 4STAPLES
4

3DARIEN
2
   
M 7DANIEL HAND
2

1GUILFORD
3
   
S 1GRANBY MEMORIAL
1

2NORTH BRANFORD
0
   
2019 Football Championships
Championship Games  
LL 1NEWTOWN
13

3DARIEN
7
   
L 2DANIEL HAND
13

1ST. JOSEPH
17
   
M 5WESTON
27

3KILLINGLY
6
   
S 3BLOOMFIELD
33

4SHEEHAN
64
   
2019 Boys Soccer Championships
Championship Game
LL 14GREENWICH
1

5HALL
3
   
L 10WILTON
3

4DANIEL HAND
4
(2OT)  
M 1ELLINGTON
0

2STONINGTON
1

   
S 5OLD SAYBROOK
3

3HOLY CROSS
1
(2OT)  
2019 Girls Soccer Championships
Championship Game  
LL 1SOUTHINGTON
0

3GLASTONBURY
1
   
L 13EAST LYME
1

6GUILFORD
2
   
M 1GRANBY MEMORIAL
6

3PLAINFIELD
1
   
S 3HOLY CROSS
1

8OLD LYME
0
   
2019 Girls Swimming Championships
Champion Runner Up
Open CHESHIRE GREENWICH  
LL CHESHIRE GREENWICH  
L DARIEN WILTON  
M NORTH HAVEN DANIEL HAND  
S WESTON LAURALTON HALL  
2019 Girls Volleyball Championships
Championship Dates  
LL 3WESTHILL
0

8TRUMBULL
3
(25-21, 25-21, 25-20)  
L 2AVON
3

5GUILFORD
0
(25-16, 25-19, 25-16)  
M 11WATERFORD
1

1SEYMOUR
3
(25-22, 36-38, 26-24, 25-20)  
S 3LYMAN MEMORIAL
3

4HALE RAY
0
(25-16, 25-14, 25-18)  

Winter Sports

CHANGES MADE TO HOCKEY SCHEDULE
The Division I Ice Hockey semis have been postponed to Friday. Due to that change, adjustments were made to the championship games schedule. The Division III championship remains at 10am Saturday, Division II will now be at 2pm Saturday, and Division I will be at 7pm on Monday.
2019-20 Boys Basketball Championships
Championship Dates Defending Champions
I 1st Round: 3/9, 6:30pm
2nd Round: 3/11, 6:30pm
Quarters: 3/16, 7pm
Semis: 3/18, 7pm
Finals: 3/21-22 @Mohegan Sun Arena
EAST CATHOLIC
II Qualifying: 3/5-6, 6:30pm
1st Round: 3/10, 6:30pm
2nd Round: 3/12, 6:30pm
Quarters: 3/16, 7pm
Semis: 3/18, 7pm
Finals: 3/21-22 @Mohegan Sun Arena
WATERFORD
III Qualifying: 3/5-6, 6:30pm
1st Round: 3/9, 6:30pm
2nd Round: 3/11, 6:30pm
Quarters: 3/13, 7pm
Semis: 3/17, 7pm
Finals: 3/21-22 @Mohegan Sun Arena
FARMINGTON
IV Qualifying: 3/5-6, 6:30pm
1st Round: 3/10, 6:30pm
2nd Round: 3/12, 6:30pm
Quarters: 3/16, 7pm
Semis: 3/18, 7pm
Finals: 3/21-22 @Mohegan Sun Arena
NEW CANAAN
V Qualifying: 3/5-6, 6:30pm
1st Round: 3/9, 6:30pm
2nd Round: 3/11, 6:30pm
Quarters: 3/13, 7pm
Semis: 3/17, 7pm
Finals: 3/21-22 @Mohegan Sun Arena
INNOVATION
2019-20 Girls Basketball Championships
Championship Dates Defending Champions
LL Qualifying: 2/27-28, 6:30pm
1st Round: 3/2, 6:30pm
2nd Round: 3/5, 6:30pm
Quarters: 3/9, 7pm
Semis: 3/13, 7pm
Finals: 3/21-22 @Mohegan Sun Arena
NORWALK
L Qualifying: 2/27-28, 6:30pm
1st Round: 3/3, 6:30pm
2nd Round: 3/6, 6:30pm
Quarters: 3/12, 7pm
Semis: 3/16, 7pm
Finals: 3/21-22 @Mohegan Sun Arena
HILLHOUSE
MM Qualifying: 2/27-28, 6:30pm
1st Round (Upper): 3/2, 6:30pm
1st Round (Lower): 3/3, 6:30pm
2nd Round: 3/6, 6:30pm
Quarters: 3/12, 7pm
Semis: 3/16, 7pm
Finals: 3/21-22 @Mohegan Sun Arena
N/A - NEW DIVISION
M Qualifying: 2/27-28, 6:30pm
1st Round: 3/2, 6:30pm
2nd Round: 3/5, 6:30pm
Quarters: 3/9, 7pm
Semis: 3/13, 7pm
Finals: 3/21-22 @Mohegan Sun Arena
CROMWELL
S Qualifying: 2/27-28, 6:30pm
1st Round: 3/3, 6:30pm
2nd Round: 3/6, 6:30pm
Quarters: 3/12, 7pm
Semis: 3/16, 7pm
Finals: 3/21-22 @Mohegan Sun Arena
TRINITY CATHOLIC
2019-20 Girls Gymnastics Championships
Championship Dates Defending Champions
Open 3/7, 10am
@New Milford
WOODSTOCK ACAD.
L 2/29, Time TBA
@Jonathan Law
GREENWICH
M 2/29, Time TBA
@Jonathan Law
WILTON
S 2/29, Time TBA
@Jonathan Law
WOODSTOCK ACAD.
2019-20 Boys Ice Hockey Championships
Championship Dates Defending Champions
I 1st Round: 3/11
Quarters: 3/14
Semis: 3/18, 5:30/7:30pm @Ingalls Rink
Finals: 3/24, 6:30pm @Ingalls Rink
FAIRFIELD PREP
II 1st Round: 3/10
Quarters: 3/13
Semis: 3/17, 5:30/7:30pm @Ingalls Rink
Finals: 3/23, 6:30pm @Ingalls Rink
BRANFORD
III 1st Round: 3/9
Quarters: 3/12
Semis: 3/16, 5:30/7:30pm @Ingalls Rink
Finals: 3/19, 6:30pm @Ingalls Rink
LYMAN/H-K/COG
2019-20 Boys Indoor Track Championships
Champion Runner Up
Open 2/22, Noon @Floyd Little AC    
LL HALL RIDGEFIELD
L HILLHOUSE BRISTOL CENTRAL
M TOLLAND ELLINGTON
S BLOOMFIELD H-K
2019-20 Girls Indoor Track Championships
Champion Runner Up
Open 2/22, Noon @Floyd Little AC    
LL GLASTONBURY HALL
L WINDSOR SIMSBURY
M WESTON HILLHOUSE
S BLOOMFIELD OLD SAYBROOK
2019-20 Boys Swimming Championships
Championship Dates Defending Champions
Open Diving: 3/19, 5:30pm @Bulkeley
Swimming: 3/21, 7pm @Yale
GREENWICH  
LL Diving: 3/11, 5:30pm @Middletown
Trials: 3/14, 11:30am @East Hartford
Finals: 3/17, 6pm @Wesleyan
GREENWICH  
L Diving: 3/12, 5:30pm @Middletown
Trials: 3/14, 5:00pm @Cornerstone
Finals: 3/17, 1:30pm @Wesleyan
NEW CANAAN  
M Diving: 3/12, 5:30pm @Bulkeley
Trials: 3/14, 6pm @East Hartford
Finals: 3/18, 6pm @Wesleyan
POMPERAUG  
S Diving: 3/11, 5:30pm @Plainville
Trials: 3/14, 5:15pm @Cheshire
Finals: 3/18, 1:30pm @Wesleyan
HOLY CROSS  
2019-20 Wrestling Championships
Championship Dates Defending Champions
Open 2/28, 3pm; 2/29, 9am
@Floyd Little AC
DANBURY  
LL 2/21, 3pm; 2/22, 9am
@Trumbull
DANBURY  
L 2/21, 3pm; 2/22, 9am
@Bristol Central
BRISTOL EASTERN  
M 2/21, 3pm; 2/22, 9am
@Guilford
KILLINGLY  
S 2/21, 3pm; 2/22, 9am
@Killingly
GILBERT  

Divisional Championship Info || Open and Girls Championships Info

Spring Sports

SPRING CHAMPIONSHIPS HEADQUARTERS
Tourney Histories/Links »
2020 Baseball Championships
Championship Dates Defending Champions
LL Qualifying: 5/28
1st Round: 6/1
2nd Round: 6/2
Quarters: 6/5
Semis: 6/9 @Neutral Site
Finals: 6/12-13 @Palmer Field
STAPLES  
L Qualifying: 5/28
1st Round: 6/1
2nd Round: 6/2
Quarters: 6/5
Semis: 6/9 @Neutral Site
Finals: 6/12-13 @Palmer Field
WATERFORD  
M Qualifying: 5/28
1st Round: 6/1
2nd Round: 6/2
Quarters: 6/5
Semis: 6/9 @Neutral Site
Finals: 6/12-13 @Palmer Field
ST. JOSEPH  
S Qualifying: 5/28
1st Round: 6/1
2nd Round: 6/2
Quarters: 6/5
Semis: 6/9 @Neutral Site
Finals: 6/12-13 @Palmer Field
COVENTRY  
2019 Golf Championships
Championship Dates Defending Champions
OPEN 6/13, 1pm @Black Hall GC INDIVIDUAL COMPETITION  

Results
Rankings
Boys | Girls
I 6/8, 8am @Tallwood GC GREENWICH  
II 6/8, 8am @Timberlin GC DANIEL HAND  
III 6/8, 8am @Stanley GC EAST CATHOLIC  
IV 6/9, 8am @Fairview Farms GC IMMACULATE  
Girls 6/9, 8am @Tunxis GC NEW CANAAN  
2020 Boys Lacrosse Championships
Championship Games Defending Champions
L Qualifying: 5/29-30
1st Round: 6/3, 4:30pm
Quarters: 6/6, 3:00pm
Semis: 6/10 @Neutral Site
Finals: 6/13 @Brien McMahon
DARIEN  
M Qualifying: 5/29-30
1st Round: 6/3, 4:30pm
Quarters: 6/6, 3:00pm
Semis: 6/10 @Neutral Site
Finals: 6/13 @Brien McMahon
NEW FAIRFIELD  
S Qualifying: 5/29-30
1st Round: 6/3, 4:30pm
Quarters: 6/6, 3:00pm
Semis: 6/10 @Neutral Site
Finals: 6/13 @Brien McMahon
ST. JOSEPH  
2020 Girls Lacrosse Championships
Championship Dates Defending Champions
L Qualifying: 5/29-30
1st Round: 6/1, 5:00pm
Quarters: 6/4, 5:00pm
Semis: 6/8 @Neutral Site
Finals: 6/13 @Site TBA
DARIEN  
M Qualifying: 5/29-30
1st Round: 6/1, 5:00pm
Quarters: 6/4, 5:00pm
Semis: 6/8 @Neutral Site
Finals: 6/13 @Site TBA
EAST LYME  
S Qualifying: 5/29-30
1st Round: 6/1, 5:00pm
Quarters: 6/4, 5:00pm
Semis: 6/8 @Neutral Site
Finals: 6/13 @Site TBA
NEW FAIRFIELD  
2020 Boys Outdoor Track Championships
Championship Dates Defending Champions
Open 6/8, 3:00pm @Willow Brook Park BLOOMFIELD  
LL 6/1, 10:00am @Willow Brook Park GLASTONBURY  
L 6/1, 4:00pm @Willow Brook Park HALL  
MM 6/2, 10:00am @Willow Brook Park HILLHOUSE  
M 6/2, 4:00pm @Willow Brook Park TOLLAND  
S 6/3, 3:30pm @Willow Brook Park BLOOMFIELD  
Decathlon
Hammer
Steeple
All @Manchester HS
Hammer: 6/15, 3:30pm
Decathlon: 6/16-17, 11:00am
Steeplechase: 6/17, 3:30pm
INDIVIDUAL COMPETITION  
2020 Girls Outdoor Track Championships
Championship Dates Defending Champions
Open 6/8, 3:00pm @Willow Brook Park DANBURY  
LL 6/1, 10:00am @Willow Brook Park DANBURY  
L 6/1, 4:00pm @Willow Brook Park WINDSOR  
MM 6/2, 10:00am @Willow Brook Park HILLHOUSE  
M 6/2, 4:00pm @Willow Brook Park WESTON  
S 6/3, 3:30pm @Willow Brook Park BLOOMFIELD  
Heptathlon
Hammer
Steeple
All @Manchester HS
Hammer: 6/15, 3:30pm
Heptathlon: 6/16 (11:30am)-17 (11am)
Steeplechase: 6/16, 3:30pm
INDIVIDUAL COMPETITION  
2020 Softball Championships
Championship Dates Defending Champions
LL Qualifying: 5/30
1st Round: 6/1
2nd Round: 6/2
Quarters: 6/5
Semis: 6/8-9 @Neutral Site
Finals: 6/12-13 @Site TBA
SOUTHINGTON  
L Qualifying: 5/30
1st Round: 6/1
2nd Round: 6/2
Quarters: 6/5
Semis: 6/8-9 @Neutral Site
Finals: 6/12-13 @Site TBA
MASUK  
M Qualifying: 5/30
1st Round: 6/1
2nd Round: 6/2
Quarters: 6/5
Semis: 6/8-9 @Neutral Site
Finals: 6/12-13 @Site TBA
WATERFORD  
S Qualifying: 5/30
1st Round: 6/1
2nd Round: 6/2
Quarters: 6/5
Semis: 6/8-9 @Neutral Site
Finals: 6/12-13 @Site TBA
SOMERS  
2020 Boys Tennis Championships
Championship Dates Defending Champions
Open Singles Rnd of 16/Doubles Quarters:
6/6, 10am @Wesleyan
Singles Quarters/Doubles Semis:
6/8, 4pm @Wesleyan
Singles Semis: 6/9, 4pm @Wesleyan
Singles/Doubles Finals: 6/10, Time TBA @Wesleyan
INDIVIDUAL COMPETITION  
LL Through Round of 16 (if possible):
5/30, 9am @Hall
Complete to Round of 16 (if needed):
5/31, 12:30pm @Hall
Round of 16/Quarters: 6/1, 4pm @Hall
Semis: 6/2, 4pm @Wesleyan
Finals 6/3, 4pm @Wesleyan
STAPLES  
L Through Round of 16 (if possible):
5/30, 9am @Wilton
Complete to Round of 16 (if needed):
5/31, 12:30pm @Wilton
Round of 16/Quarters: 6/1, 4pm @Wesleyan
Semis: 6/2, 4pm @Wesleyan
Finals 6/3, 4pm @Wesleyan
DARIEN  
M Through Round of 16 (if possible):
5/30, 9am @Wesleyan
Complete to Round of 16 (if needed):
5/31, 12:30pm @Wesleyan
Round of 16/Quarters: 6/1, 4pm @Wesleyan
Semis: 6/2, 4pm @Wesleyan
Finals 6/3, 4pm @Wesleyan
JOEL BARLOW  
S Through Round of 16 (if possible):
5/30, 9am @Conard
Complete to Round of 16 (if needed):
5/31, 12:30pm @Conard
Round of 16/Quarters: 6/1, 4pm @Conard
Semis: 6/2, 4pm @Wesleyan
Finals 6/3, 4pm @Wesleyan
LITCHFIELD  
2020 Girls Tennis Championships
Championship Dates Defending Champions
Open Qual., 1st & 2nd Rnds: 6/6, 1pm
Singles at Conard, Doubles at Hall
Rnd of 16/Quarters: 6/8, 12pm @Site TBA
Semis: 6/9, 3pm @Site TBA
Finals: 6/10, 3pm @Site TBA
INDIVIDUAL COMPETITION  
L Qualifying: 5/30
1st Round: 6/1
Quarters: 6/2
Semis: 6/3
Finals: 6/4 @Neutral Site TBA
STAPLES  
M Qualifying: 5/30
1st Round: 6/1
Quarters: 6/2
Semis: 6/3
Finals: 6/4 @Neutral Site TBA
DANIEL HAND  
S Qualifying: 5/30
1st Round: 6/1
Quarters: 6/2
Semis: 6/3
Finals: 6/4 @Neutral Site TBA
WESTON  
2020 Boys Volleyball Championships
Championship Dates Defending Champions
L 1st Round: 6/3
Quarters: 6/5
Semis: 6/9 @Neutral Site
Finals: 6/11, 7pm @Neutral Site
STAPLES  
M 1st Round: 6/3
Quarters: 6/5
Semis: 6/9 @Neutral Site
Finals: 6/11, 5pm @Neutral Site
NEWINGTON  

Past Years

School Name:
Champion or runner-up
Champion only
Runner-up Only
Sport:
Include results starting in:
Include results through:

Schedules/Postponements

Date: Sport:
GoFan Tickets NFHS Network
Stay Up-To-Date on
CIAC Tourney Info!
The CIAC offers options to receive tournament scores, postponement info and important updates via e-mail or SMS (Text Messaging). Use the links below to sign up and/or change your settings:

Follow @CIACsports on Twitter »