Follow @CIACsports on Twitter Like CIAC on Facebook
CIACsports.com Home Schedules About CIAC/Contact Staff Text Message and E-Mail Updates Online Championship Tickets Customizable CIAC Tournament Merchandise Tournament Brackets, Schedules, Rosters, Info and More!!!

CIAC 2018-19 Class S Girls Submitted Qualifying Performances

*Denotes FAT time (When seeding is done for CIAC State Meets, 24/100ths [.24] of a second will be added to all handheld times for seeding purposes)

Change Division: Boys LL | Boys L | Boys MM | Boys M | Boys S | Girls LL | Girls L | Girls MM | Girls M | Girls S

Expand: All Class S Girls Qualifiers | All Girls Qualifiers - All Divisions

Girls 4x100

View Qualifiers For: Class S Only (27) All Divisions (134)
SchoolMarkDate-Meet
Bloomfield50.16*5/21: CCC North
Canton50.14/23: Bolton, East Windsor @ Canton
Capital Prep51.67*4/6: Bloomfield Invite
Coginchaug54.02*5/22: Shoreline Conference Championship
Cromwell52.27*5/22: Shoreline Conference meet
Derby54.28*5/3: Amity Invitational
East Granby53.93*5/21: NCCC MEET
East Hampton54.36*5/22: Shoreline Conference Championships
East Windsor54.26*5/18: JI Invitational
Holy Cross52.54/23: HC Watertown Wilby
Kolbe Cathedral49.80*5/22: SWC League Championship
Litchfield53.27*5/18: Berkshire League Championships
Lyman Memorial53.85*5/20: ECC Championship
Old Lyme54.60*5/22: Shorelines championship
MLC53.08*4/23: Prince Tech invitational
Hale Ray55.44*5/10: Old Saybrook Invitational
Old Saybrook53.14/23: @ Old Saybrook vs.Westbrook, L-OL
Sacred Heart52.34/11: Crosby/St.Paul
Shepaug Valley55.55/7: Terryville Thomaston Shepaug
Somers54.03*4/16: Somers/Canton/W. Locks
Stafford53.09*5/18: Randy Smith Invitational
St. Bernard55.67*5/4: Marty Roberts Invitational
Terryville54.65/7: vs. Thomaston/Shepaug
Thomaston54.05*5/18: Berkshire League Championship
University54.23*5/7: Prince Tech
Wamogo55.4*5/18: Berkshire League Championship Meet
Windham Tech53.81*5/18: JI Manchester
Girls 4x400

View Qualifiers For: Class S Only (14) All Divisions (82)
SchoolMarkDate-Meet
Bloomfield4:01.04*5/11: Greater Hartford Invite
Canton4:19.54*5/8: Canton, Granby @ Suffield
Capital Prep4:09.73*4/25: Penn Relays
Coginchaug4:28.38*5/22: Shoreline Conference Championship
Cromwell4:10.91*5/22: Shoreline Conference meet
East Granby4:31.02*5/3: Ellington
East Hampton4:20.89*5/22: Shoreline Conference Championships
Immaculate4:09.60*5/21: SWC Championship
Kolbe Cathedral4:26.87*5/22: SWC League Championship
Lyman Memorial4:31.824/30: Dual Meet vs St. Bernard
MLC4:29.44*5/19: CRAL championships
Old Saybrook4:19.64*5/22: @ SLC Championships
Shepaug Valley4:35.24*5/4: Marty Roberts Invitational
Thomaston4:18.45*5/18: Berkshire League Championship
Girls 4x800

View Qualifiers For: Class S Only (19) All Divisions (97)
SchoolMarkDate-Meet
Bloomfield10:20.86*5/21: CCC North
Canton10:48.84*5/21: NCCC Championships
Coginchaug11:13.63*5/22: Shoreline Conference Championship
Coventry10:43.29*5/21: NCCC Championship
Derby10:30.46*5/21: NVL Championships
East Granby11:25.54/23: Stafford, Somers
East Hampton9:59.49*5/22: Shoreline Conference Championships
Immaculate9:24.51*5/11: Glenn D Loucks Games
Lyman Memorial10:19.58*5/20: ECC Championship
Old Lyme11:08.83*5/22: Shorelines championship
Hale Ray11:00.17*4/6: East Hampton Bellringer Invitational
Old Saybrook9:57.04*5/22: @ SLC Championships
Portland11:07.11*5/22: Shoreline Championship
Shepaug Valley10:50.19*5/18: BL championships
Somers10:33.66*5/18: JI Invitational
St. Bernard10:20.77*5/20: ECC Championships
Thomaston10:17.07*4/27: Stafford Rotary Invitational
Westbrook10:54.66*5/22: Shoreline Conference Outdoor Championships
Windham11:08.04/10: @Stonington HS
Girls 100 Meters

View Qualifiers For: Class S Only (50) All Divisions (316)
NameSchoolMarkDate-Meet
Bailey, KayliaCanton13.39*5/8: Canton, Granby @ Suffield
Brady, JulietSt. Bernard13.14/30: Saint Bernard @ Lyman Memorial
Brown, ShanteBloomfield13.21*4/9: Bloomfield vs Rocky Hill
Brown, StephanieStafford12.85/8: SMSA/HMTSA
Chapman, AsiaSacred Heart13.44/23: woodland/naugatuck
Christiana, BellaTerryville12.95/7: vs. Thomaston/Shepaug
Colares, EduardaImmaculate13.44/23: SWC Meet @ Pomperaug with Newtown, Stratford
D'Haiti, OliviaKolbe Cathedral12.39*5/22: SWC League Championship
Davis, BriannaKolbe Cathedral13.09*5/22: SWC League Championship
Delissir, D'JiorBloomfield12.99*5/11: Greater Hartford Invite
Desiata, AlexisHale Ray12.65/7: Tri-Meet @ East Hampton
Deveran, EmmaEast Hampton13.25/7: Tri Meet Hale Ray, Valley Regional and East Hampton
Doyley, BrijaeUniversity13.40*5/11: Greater Hartford Invitational
Dunnack, OliviaLyman Memorial13.55/15: Tri-Meet vs Killingly, Parish Hill
Dupont-Perriolat, Lea MarieWindham Tech13.05*5/21: CTC Championships
Easter-Young, NikoleUniversity13.65*5/18: Stub Invitational
Edwards, RenitaCapital Prep13.51*3/30: Bloomfield Season Opener
Gallagher, ElizabethWestbrook13.05/7: Tri Meet HK Morgan Westbrook
Knox, BiancaThomaston13.71*5/18: Berkshire League Championship
Komanaj, ArianaThomaston13.45/14: THS, Gilbert, Wamogo at Northwestern
Lindo, JahmihaBloomfield13.04*4/23: Bloomfield vs Bulkeley
Long, JaidaMLC13.72*5/19: CRAL championships
Lopez, ElysaSacred Heart13.54/23: woodland/naugatuck
Marshall, DiamondCapital Prep13.54/18: Vs. Wethersfield and Bulkeley
Mickens, GemyaCapital Prep13.62*4/27: 4th Greater Bristol Invitational
Miller, TerryBloomfield11.88*4/13: Knight Time Invitational
Mitchell, ChelseaCanton12.02*5/21: NCCC Championships
Mooving, SantoriniBloomfield13.53*4/23: Bloomfield vs Bulkeley
Morgan, GynaiaCapital Prep13.66*5/7: Prince Tech Meet #3
Munoz, AlisiaKolbe Cathedral12.46*5/22: SWC League Championship
Nicoletti, AshleyImmaculate13.01*5/16: Bethel Freshman Invite
Norris, OliviaWamogo12.75/8: Northwestern
Prenoveau, JeriminaLitchfield13.05*5/18: Berkshire League Championships
Pringle, MishellKolbe Cathedral13.31*5/22: SWC League Championship
Recile, VeroniqueSacred Heart13.44/30: wolcott/wilby
Rosa, RaquelHoly Cross12.44/23: HC Watertown Wilby
Shanks, AnnabelleLitchfield12.86*5/18: Berkshire League Championships
Shirley, JuliaEast Hampton12.65/7: Tri Meet Hale Ray, Valley Regional and East Hampton
Smith, SkyeshayGilbert13.69*5/18: Berkshire League Championships
Starr, JessicaEast Hampton13.34/23: Haddam Killingworth Tri Meet
Suter, OliviaSomers13.44*5/8: Somers/Rockville/SMSA
Sutton-Hall, MayaCanton13.04*5/21: NCCC Championships
Tiemann, GraceEllis Tech12.84/30: Norwich Tech, Putnam @ Ellis
Westberry, BriannaCapital Prep12.67*5/18: Stubb Invitational
Winborne, SaryahCapital Prep13.46*4/30: Prince Tech Invitation Meet 2
Winston, JessicaStafford13.45*5/18: Randy Smith Invitational
Wolliston, SheenaNorthwest Catholic12.86*5/4: Middletown Invitational
Woods, KianaNorthwest Catholic13.33*5/15: NWC vs. Southington
Wyse, SchylerEast Granby13.24*5/1: Canton
Yearwood, AndrayaCromwell12.31*5/4: Marty Roberts
Girls 100M Hurdles

View Qualifiers For: Class S Only (20) All Divisions (142)
NameSchoolMarkDate-Meet
Archangelo, MadelineCanton16.05*5/21: NCCC Championships
Barrientos, HannahEast Hampton16.55/7: Tri Meet Hale Ray, Valley Regional and East Hampton
Benham, AshleyPortland17.90*5/10: Old Saybrook Invitational
Brayton, EmilySomers17.92*5/21: NCCC Champtionship
Colon, EliciaBloomfield17.03*5/11: Greater Hartford Invite
Coppes, CateOld Saybrook16.83*5/22: @ SLC Championships
Cumello, CarolynCoginchaug17.64/23: Coginchaug vs. Morgan vs. Valley
Donohue, IsabellaOld Saybrook17.76*5/4: @Marty Roberts Invitational
Howard, CaylaHoly Cross17.94/2: Sacred heart
Jones, JohnieceBloomfield17.97*4/13: Knight Time Invitational
Leigh, RachelLitchfield17.96*5/10: Torrington Alumni Invitational
Lyder, MelissaSt. Paul Catholic18.03*4/27: Stafford Springs Inv.
Montanari, BryleeEast Hampton17.76*5/22: Shoreline Conference Championships
Nosal, AveryOld Saybrook17.65*5/22: @ SLC Championships
O'Brein, KieraTourtellotte17.85/1: Putnam
Raina, HalleSomers17.92*5/21: NCCC Champtionship
Romeo, SofiaWindham Tech18.04/6: Ellis
Snow, AlanaHoly Cross17.15/7: Crosby and WCA
Starr, JessicaEast Hampton13.30*4/23: Haddam Killingworth Tri Meet
Suter, OliviaSomers17.16*5/21: NCCC Champtionship
Girls 200 Meters

View Qualifiers For: Class S Only (57) All Divisions (357)
NameSchoolMarkDate-Meet
Archangelo, MadelineCanton28.39*5/14: Canton, Stafford @ Rockville
Bailey, KayliaCanton27.42*5/11: Greater Hartford Invitational
Banton, JahliaBloomfield26.90*5/4: Middletown Varsity Meet
Belliveau, JamisonEast Granby28.90*5/21: NCCC MEET
Brady, JulietSt. Bernard27.89*5/10: Runnin Ram Invite
Brodeur, AnnaOld Saybrook28.64/30: @ No. Branford
Brown, ShanteBloomfield26.32*5/4: Middletown Varsity Meet
Brown, StephanieStafford27.40*5/18: Randy Smith Invitational
Canty, A'jahMLC27.55*4/27: Greater Bristol invitational
Christiana, BellaTerryville26.75/7: vs. Thomaston/Shepaug
Climie, MadelineCoginchaug28.48*5/10: Running Rams Invitational
Cody, AllisonOld Saybrook27.57*5/10: Running Rams Invitational
Colon, EliciaBloomfield27.46*3/30: Season Opener
D'Haiti, OliviaKolbe Cathedral27.65/15: Brookfield, Immaculate, Joel Barlow
Delissir, D'JiorBloomfield27.70*4/23: Bloomfield vs Bulkeley
DellaRatta, CaitlinCromwell28.74/19: @Portland
Desiata, AlexisHale Ray27.24/23: Portland tri meet
Duffy, ErinStafford28.14/16: Suffield/Bolton
Dupont-Perriolat, Lea MarieWindham Tech28.24*5/21: CTC Championships
Edwards, RenitaCapital Prep28.33*4/11: Michael Hartfield JV Jamboree
Gallagher, ElizabethWestbrook27.81*5/10: Running Rams Invitational
Garen, AshleyPortland28.28*5/4: Marty Roberts Invitational
Gibson, JaydenBloomfield27.04*4/23: Bloomfield vs Bulkeley
Jordan, CaraCromwell27.64/19: @Portland
Knox, BiancaThomaston28.52*5/10: Torrington Invitational
Lindo, JahmihaBloomfield27.29*4/23: Bloomfield vs Bulkeley
Mars, JillianBloomfield25.62*4/23: Bloomfield vs Bulkeley
Matthews, SynsereEast Windsor28.34/2: EW GRAN STAF
Mercaldi, AngelaEast Hampton27.59*5/22: Shoreline Conference Championships
Mickens, GemyaCapital Prep28.88*4/30: Prince Tech Invitation Meet 2
Miller, TerryBloomfield24.18*4/23: Bloomfield vs Bulkeley
Mitchell, ChelseaCanton24.88*5/11: Greater Hartford Invitational
Mooving, SantoriniBloomfield28.16*4/23: Bloomfield vs Bulkeley
Morgan, GynaiaCapital Prep27.14*3/30: Bloomfield Season Opener
Munoz, AlisiaKolbe Cathedral27.00*4/22: Bethel, Notre Dame
Nicoletti, AshleyImmaculate26.78*5/22: SWC Championship
Norris, OliviaWamogo27.24/30: Thomaston
Pringle, MishellKolbe Cathedral27.20*5/22: SWC League Championship
Recile, VeroniqueSacred Heart28.64/10: Seymour/Derby
Rosa, RaquelHoly Cross25.60*5/11: Torrington
Shanks, AnnabelleLitchfield26.54/30: Thomaston/Wamogo/Mills
Shepard, BrookeCanton28.85*5/1: Classical Magnet, East Granby @ Canton
Shirley, JuliaEast Hampton26.97*5/22: Shoreline Conference Championships
Sorenson, NoelleCoginchaug28.77*4/27: Stafford Invitational
Starr, JessicaEast Hampton27.64/23: Haddam Killingworth Tri Meet
Stewart, MorganLyman Memorial28.55/15: Tri-Meet vs Killingly, Parish Hill
Suter, OliviaSomers27.89*4/27: Stafford Invite
Sutton-Hall, MayaCanton27.95*5/14: Canton, Stafford @ Rockville
Tibbatts, OliviaShepaug Valley27.54/23: Nonnewaug, Northwestern, Shepaug
Tiemann, GraceEllis Tech28.54/30: Norwich Tech, Putnam @ Ellis
Westberry, BriannaCapital Prep26.27*5/22: Down to the Wire Meet
Wilson, MaliaMLC27.87*3/30: EHHS vs Crec
Winborne, SaryahCapital Prep27.27*5/22: Down to the Wire Meet
Wolliston, SheenaNorthwest Catholic26.61*5/4: Middletown Invitational
Woods, KianaNorthwest Catholic27.80*5/4: Middletown Invitational
Wyse, SchylerEast Granby27.25*5/1: Canton
Yearwood, AndrayaCromwell25.95*4/6: Bloomfield Invite
Girls 300 Meter Hurdles

View Qualifiers For: Class S Only (23) All Divisions (141)
NameSchoolMarkDate-Meet
Archangelo, MadelineCanton50.69*4/16: Somers, Windsor Locks @ Canton
Baran, ResiaWindham53.44/24: @ Montville
Barrientos, HannahEast Hampton51.21*5/10: Runnin Rams Invite
Benham, AshleyPortland51.62*5/10: Old Saybrook Invitational
Blyler, SydneyEast Hampton51.64/23: Haddam Killingworth Tri Meet
Bosques, AmyHoly Cross51.85*5/14: City Championship
Brayton, EmilySomers51.86*5/21: NCCC Champtionship
Celmer, AllisonCanton50.58*5/11: Greater Hartford Invitational
Climie, MadelineCoginchaug52.31*5/22: Shoreline Conference Championship
Colon, EliciaBloomfield47.68*5/21: CCC North
DiDonato, MackenzieThomaston53.36*5/18: Berkshire League Championship
Edwards, RenitaCapital Prep49.68*5/18: Stubb Invitational
Gibson, JaydenBloomfield49.08*5/21: CCC North
Gravel, KayleeEast Hampton52.95/7: Tri meet Hale Ray Valley Regional E Ham0
Noto, GwenavereShepaug Valley53.35/7: Terryville Thomaston Shepaug
O'Niel, SierraHousatonic Regional49.18*5/18: Berkshire League Championships
Shirley, JuliaEast Hampton47.55/7: Tri Meet Hale Ray, Valley Regional and East Hampton
Snow, AlanaHoly Cross52.15/7: Crosby and WCA
Starr, JessicaEast Hampton48.25*5/3: Middletown JV Invitational
Suter, OliviaSomers47.54*5/18: JI Invitational
Sutton-Hall, MayaCanton50.06*5/11: Greater Hartford Invitational
Szucs, AutumnOld Saybrook51.14*5/22: @ SLC Championships
Taylor, LyndseyCoginchaug51.28*5/22: Shoreline Conference Championship
Girls 400 Meters

View Qualifiers For: Class S Only (38) All Divisions (217)
NameSchoolMarkDate-Meet
Banton, JahliaBloomfield61.55*5/4: Middletown Varsity Meet
Brodeur, AnnaOld Saybrook63.62*5/22: @ SLC Championships
Brown, ShanteBloomfield63.21*4/23: Bloomfield vs Bulkeley
Canty, A'jahMLC62.79*4/27: Greater Bristol invitational
Celmer, AllisonCanton64.97*5/14: Canton, Stafford @ Rockville
Cody, AllisonOld Saybrook63.05*5/10: Running Rams Invitational
D'Haiti, OliviaKolbe Cathedral62.85/15: Brookfield, Immaculate, Joel Barlow
DellaRatta, CaitlinCromwell64.85/7: @ Lyme Old Lyme
DeRoehn, EmilyOld Lyme64.35*5/22: Shorelines championship
Doherty, AileneImmaculate63.07*4/27: Greater Bristol Invite
Eaton, CadenceCoventry63.89*5/10: Greater Hartford Invitational
Edwards, RenitaCapital Prep64.34/18: Vs. Wethersfield and Bulkeley
Gallagher, ElizabethWestbrook64.25/7: Tri Meet HK Morgan Westbrook
Garen, AshleyPortland62.24*5/22: Shoreline Championship
Gibson, JaydenBloomfield61.08*4/20: NY Relays
Grecco, BrianaThomaston64.70*5/10: Torrington Invitational
Hanratty, GraceOld Saybrook58.66*5/22: @ SLC Championships
Jordan, CaraCromwell58.69*5/22: Shoreline Conference meet
Lindo, JahmihaBloomfield64.14*3/30: Season Opener
Mars, JillianBloomfield56.81*5/4: Middletown Varsity Meet
Miller, TerryBloomfield57.81*5/14: BHS vs Windsor
Mitchell, ChelseaCanton60.28*5/8: Canton, Granby @ Suffield
Morgan, GynaiaCapital Prep62.77*4/6: Bloomfield Invite
Palmer, BraxtonMLC64.25*5/19: CRAL championships
Rodriguez, HeavenCapital Prep64.97*4/11: Michael Hartfield JV Jamboree
Rosa, RaquelHoly Cross58.70*5/21: NVL
Santos, TaylorCromwell64.35/7: @ Lyme Old Lyme
Shepard, BrookeCanton65.17*5/11: Greater Hartford Invitational
Starr, JessicaEast Hampton63.15/7: Tri Meet Hale Ray, Valley Regional and East Hampton
Stevenson, SydneyThomaston64.44*5/10: Torrington Invitational
Suter, OliviaSomers62.68*5/14: Somers/Ellington/Bolton
Sutton-Hall, MayaCanton65.07*5/1: Classical Magnet, East Granby @ Canton
Tibbatts, OliviaShepaug Valley61.05/7: Terryville Thomaston Shepaug
Westberry, BriannaCapital Prep60.85*5/7: Prince Tech Meet #3
Wilson, MaliaMLC64.02*4/23: Prince Tech invitational
Winborne, SaryahCapital Prep63.42*5/11: 88 Greater Hartford Invitational
Wolliston, SheenaNorthwest Catholic61.00*5/4: Middletown Invitational
Yearwood, AndrayaCromwell62.74/19: @Portland
Girls 800 Meters

View Qualifiers For: Class S Only (26) All Divisions (147)
NameSchoolMarkDate-Meet
Anderson, KateLyman Memorial2:32.85/15: Tri-Meet vs Killingly, Parish Hill
Baran, ResiaWindham2:30.86*5/20: ECC Championship
Bauman, AveryWestbrook2:32.34*5/22: Shoreline Conference Outdoor Championships
Bielecki, KailynSt. Paul Catholic2:28.64*5/21: NVL Championship
Cook, MackenzieLyman Memorial2:31.65/15: Tri-Meet vs Killingly, Parish Hill
Coyle, MollyImmaculate2:16.82*5/21: SWC Championship
Deforest, KaitlynTerryville2:31.64/23: @ Housatonic
DiStefano, LivEast Hampton2:27.35/7: Tri Meet Hale Ray, Valley Regional and East Hampton
Doherty, AileneImmaculate2:29.94/23: SWC Meet @ Pomperaug with Newtown, Stratford
Duhig, SophiaSt. Bernard2:27.45*5/4: Marty Roberts Invitational
French, JennaSacred Heart2:19.09*5/21: NVL Championship
Germond, KathrynCoventry2:29.89*5/10: Greater Hartford Invitational
Gill, AngelinaStafford2:30.31*5/21: NCCC Championship
Givehand, TehraOld Saybrook2:28.95/4: @Marty Roberts Invitational
Grecco, BrianaThomaston2:32.29*5/19: Berkshire League Championship
Hanratty, GraceOld Saybrook2:16.45*5/4: @Marty Roberts Invitational
Mascetta, TaylorImmaculate2:15.09*5/17: Dream Invite
Pitts, TreenaSomers2:32.97*5/18: JI Invitational
Rodriguez, HeavenCapital Prep2:27.64*5/22: Down to the Wire Meet
Saidman, AngelaImmaculate2:24.76*4/6: Bellringer Invitational
Sienna, EmilyHale Ray2:27.04/23: Portland tri meet
Stevenson, SydneyThomaston2:28.24*5/4: Marty Roberts Invitational
Stratton, EmilyOld Saybrook2:31.23*5/4: @Marty Roberts Invitational
Stratton, JessicaOld Saybrook2:21.43*5/10: Running Rams Invitational
Stuart, LibbyOld Saybrook2:33.49*5/4: @Marty Roberts Invitational
Wiley, CaitlinOld Saybrook2:34.18*5/4: @Marty Roberts Invitational
Girls 1600 Meters

View Qualifiers For: Class S Only (29) All Divisions (167)
NameSchoolMarkDate-Meet
Adams, DanielleEast Hampton5:15.47*5/22: Shoreline Conference Championships
Baran, ResiaWindham5:50.05/7: vs Lyman Memorial, Plainfield
Bauman, AveryWestbrook5:49.99*5/4: Marty Roberts Invitational
Britner, SerenaSt. Bernard5:36.11*5/10: Runnin Ram Invite
Caputo, JuliaCanton5:33.59*5/8: Canton, Granby @ Suffield
Carboni, ChristinaImmaculate5:38.10*5/21: SWC Championship
Coyle, MollyImmaculate5:22.53*5/6: SWC Meet @ New Fairfield with Notre Dame-Ffld
Deforest, KaitlynTerryville5:22.05/7: vs. Thomaston/Shepaug
Desmarais, MaeganThomaston5:32.55/7: Shepaug, Terryville
DiStefano, LivEast Hampton5:14.43*5/10: Runnin Rams Invite
Doherty, AileneImmaculate5:14.58*5/4: Middletown Invitational
Foy, EilishShepaug Valley5:43.95/14: Litchfield vs Shepaug
French, JennaSacred Heart5:37.99*4/27: Bristol Invitational
Gallant, EmmaCanton5:48.39*5/8: Canton, Granby @ Suffield
Givehand, TehraOld Saybrook5:45.44/30: @ No. Branford
Hanratty, GraceOld Saybrook5:08.98*5/10: Running Rams Invitational
Kunka, BrigidSt. Bernard5:29.88*5/4: Marty Roberts Invitational
Mascetta, TaylorImmaculate5:04.41*5/4: Middletown Invitational
Ondy, KaylaImmaculate5:27.15/3: Middletown Fresh/Soph Invitational
Raymond, KylieSomers5:28.53*5/21: NCCC Champtionship
Saidman, AngelaImmaculate5:00.08*5/21: SWC Championship
Siefken, SummerOld Lyme5:45.60*5/22: Shorelines championship
Sienna, EmilyHale Ray5:06.11*5/4: Marty Roberts Invititational @ Coginchaug
St. Germain, RachelSomers5:49.40*5/14: Somers/Ellington/Bolton
Stratton, JessicaOld Saybrook5:10.33*5/22: @ SLC Championships
Sultini, JuliaOld Saybrook5:48.84*5/22: @ SLC Championships
Taylor, AleynahWindsor Locks5:48.21*5/21: NCCC Championship
Valliere, RyleeWindham5:45.93*5/11: Greater Hartford Invitational
Wiley, CaitlinOld Saybrook5:37.39*5/4: @Marty Roberts Invitational
Girls 3200 Meters

View Qualifiers For: Class S Only (29) All Divisions (146)
NameSchoolMarkDate-Meet
Adams, DanielleEast Hampton11:53.14*5/22: Shoreline Conference Championships
Bauman, AveryWestbrook12:56.08*4/27: 27 Stafford Rotary Invitational
Britner, SerenaSt. Bernard12:07.25*5/4: Marty Roberts Invitational
Caputo, JuliaCanton11:31.94*5/10: Old Saybrook Invitational
Carboni, ChristinaImmaculate12:31.03*4/27: Greater Bristol Invite
Casey, JessicaLyman Memorial12:45.24*5/20: ECC Championship
Deforest, KaitlynTerryville11:54.74/17: @ Litchfield/Wamogo
Desmarais, MaeganThomaston12:03.64*5/4: Marty Roberts Invitational
DiStefano, LivEast Hampton11:42.54/30: East Hampton Tri vs Westbrook and Portland
Doherty, AileneImmaculate11:43.04/9: swc Meet at Bunnell
Drzewiecki, EmmaCromwell13:04.38*5/4: Marty Roberts
Dudas, NatalieImmaculate12:12.68*5/4: Middletown Invitational
French, JennaSacred Heart12:55.04/10: Seymour/Derby
Gage, BrigidImmaculate12:33.05*5/21: SWC Championship
Gallant, EmmaCanton12:20.89*5/8: Canton, Granby @ Suffield
Givehand, TehraOld Saybrook12:19.18*5/10: Running Rams Invitational
Hanock, SabrinaDerby12:12.75*5/21: NVL Championships
Kunka, BrigidSt. Bernard11:54.75*5/20: ECC Championships
Mascetta, TaylorImmaculate11:40.84/23: SWC Meet @ Pomperaug with Newtown, Stratford
Ondy, KaylaImmaculate11:52.23*5/21: SWC Championship
Raymond, KylieSomers11:11.73*5/10: Loucks Games
Saidman, AngelaImmaculate10:58.25*5/4: Middletown Invitational
Segreti, KaitlynImmaculate11:42.92*5/21: SWC Championship
Siefken, SummerOld Lyme12:59.64/30: league at morgan
Sienna, EmilyHale Ray11:34.45/7: Tri-Meet @ East Hampton
St. Germain, RachelSomers12:26.87*5/21: NCCC Champtionship
Sundell, KierstenThomaston12:55.60*5/4: Marty Roberts Invitational
Turner, LillianSt. Bernard12:57.60*5/20: ECC Championships
Wiley, CaitlinOld Saybrook12:20.42*5/10: Running Rams Invitational
Girls Shot

View Qualifiers For: Class S Only (19) All Divisions (122)
NameSchoolMarkDate-Meet
Barker, SadieCanton30-10.05/21: NCCC Championships
Boothe, AlliyahBloomfield40-9.53/30: Season Opener
Bowman, SarahCanton31-6.05/21: NCCC Championships
Boyd, PaygeClassical Magnet37-0.05/4: Middletown Invite
Brown, ChanseBloomfield29-0.04/27: O'Grady Relays
Daley, JadaKolbe Cathedral29-4.05/15: Brookfield, Immaculate, Joel Barlow
Donlan, KellyWestbrook33-11.05/10: Running Rams Invite
Edwards, DaigionayeCapital Prep32-5.504/11: Michael Hartfield JV Jamboree
French-Graham, NadiaHoly Cross29-11.05/21: NVL
Gonzalez Garcia, CarolineWindham29-06.505/14: @ NFA w/Fitch
Irizarry, CyaniHMTCA30-2.05/20: NCCC Championship - Coventry HS
Parker, SageHoly Cross29-0.005/11: Torrington Invite
Red, AliciaBloomfield29-0.04/6: Bloomfield Invite
Renzoni, EmilySomers32-03.005/21: NCCC Champtionship
Taylor, MckaylaMLC30-06.005/19: CRAL championships
Taylor, TrenyceMLC31-01.005/19: CRAL championships
Thompson, KristalBloomfield32-4.04/7: Bloomfield vs Newington
Vicens, TatianaDerby30-09.005/3: Amity Invitational
Williams, OtishaBloomfield35-9.04/6: Bloomfield Invite
Girls Discus

View Qualifiers For: Class S Only (21) All Divisions (116)
NameSchoolMarkDate-Meet
Boothe, AlliyahBloomfield128-5.03/30: Season Opener
Bowman, SarahCanton90-0.04/16: Somers, Windsor Locks @ Canton
Boyd, PaygeClassical Magnet103-11.05/21: NCCC Championship
Brown, ChanseBloomfield91-0.05/18: Prince Tech Invite
Buske, MadelineCoventry95-02.05/21: NCCC Championship
Clarke, ShaylandUniversity89-9.04/6: Bellringer Invitational
Daley, JadaKolbe Cathedral89-0.05/15: Brookfield, Immaculate, Joel Barlow
DeSantis, JuliannaStafford86-2.05/21: NCCC Championship
Donlan, KellyWestbrook88-1.05/10: Running Rams Invitational
Dutton, BrookeCoventry98-07.05/7: vs Bolton, East Granby
Gutic, AjlaGilbert85-9.05/10: Torrington Varsity Alumni Club Track and Field Challenge
Lau, JuliaCanton95-4.05/21: NCCC Championships
Macha, BriannaWindham Tech85-05.04/20: Covenrty
Nelson, RandiClassical Magnet89-6.04/27: Greater Bristol Invite
Oberg, TristinWindsor Locks89-10.05/18: JI Invitational
Pracon, NicoleDerby85-00.005/21: NVL Championships
Renzoni, EmilySomers111-10.55/18: JI Invitational
Thompson, KristalBloomfield91-0.05/18: Prince Tech Invite
Vicens, TatianaDerby94-5.005/21: NVL Championships
Vigorita, RachelOld Saybrook86-10.005/22: @ SLC Championships
Williams, OtishaBloomfield119-7.05/21: CCC North
Girls Javelin

View Qualifiers For: Class S Only (23) All Divisions (97)
NameSchoolMarkDate-Meet
Agogliati, LisaPortland106-11.05/22: Shoreline Championship
Archangelo, MadelineCanton103-9.05/11: Greater Hartford Invitational
Boyd, PaygeClassical Magnet92-4.05/7: Rockville, Somers, Classical
Crapo, KadijaLitchfield92-08.05/18: Berkshire League Championships
DeSantis, JuliannaStafford85-7.05/18: Randy Smith Invitational
Dolbier, SydneyStafford90-5.05/18: Randy Smith Invitational
Donlan, KellyWestbrook92-2.05/22: Shoreline Conference Outdoor Championships
Duffany, HannahSt. Paul Catholic86-0.04/9: Naugatuck H.S. - League Meet
Dutton, BrookeCoventry107-08.05/18: Randy Smith JI Invitational
Feratovic, BeldinaOld Saybrook94-02.005/22: @ SLC Championships
Flores, FrancisUniversity93-4.05/19: CRAL Championship
Fontellio, SojournerUniversity92-3.05/19: CRAL Championship
Jennison, MariahGilbert93-0.04/9: Gilbert vs Terryville
Johnson, RoriTourtellotte86-10.05/20: ECC Championship Meet
Krasnowski, ElyseThomaston87-02.05/18: Berkshire League Championship
Krasnowski, ElyseThomaston87-02.05/18: Berkshire League Championship
Lau, JuliaCanton94-6.05/21: NCCC Championships
Lennon, AileenLitchfield89-10.04/23: Thomaston and Gilbert
LeVasseur, HannahCoventry97-07.05/10: Greater Hartford Invitational
Nelson, RandiClassical Magnet93-4.05/18: Stubb Invite
Parker, SageHoly Cross85-6.05/7: Crosby and WCA
Strzegowski, CaitlinEast Granby93-07.05/7: Coventry, Bolton
Tubridy, AbbyEast Granby96-04.05/21: NCCC MEET
Girls Long Jump

View Qualifiers For: Class S Only (21) All Divisions (201)
NameSchoolMarkDate-Meet
Campbell, ShenequaBloomfield16-11.04/2: BHS vs HP
Cumello, CarolynCoginchaug15-02.05/22: Shoreline Conference Championship
Dalessio, MarianneSomers15-00.505/21: NCCC Champtionship
DellaRatta, CaitlinCromwell16-2.05/7: @ Lyme Old Lyme
Goodrich, KristenLyman Memorial15-1.04/30: Dual Meet vs St. Bernard
Langton, ClaireBolton15-3.05/21: NCCC Championship
Lyder, MelissaSt. Paul Catholic15-7.04/23: Torrington H.S. - League Meet
McDaniel, MeganEast Hampton15-07.55/22: Shoreline Conference Championships
Mercaldi, AngelaEast Hampton17-01.05/22: Shoreline Conference Championships
Miller, TerryBloomfield17-2.04/6: Bloomfield Invite
Mitchell, ChelseaCanton18-7.55/11: Greater Hartford Invitational
Morgan, GynaiaCapital Prep16-00.004/6: Bloomfield Invite
Nicoletti, AshleyImmaculate15-07.004/23: SWC Meet @ Pomperaug with Newtown, Stratford
Prenoveau, JeriminaLitchfield16-0.04/23: Thomaston and Gilbert
Richardson, TionnaClassical Magnet15-0.505/4: Middletown Invite
Smith, SkyeshayGilbert15-0.05/7: Gilbert vs Housy @Litchfield
Sumby, HannahOld Saybrook15-09.004/6: Bellringer Inv.
Turner, JalahBloomfield15-9.55/7: BHS vs. Newington
Washington, AaliyahnaBloomfield15-0.05/7: BHS vs. Newington
Winborne, SaryahCapital Prep17-6.05/22: Down to the Wire Meet
Wyse, SchylerEast Granby15-07.55/21: NCCC MEET
Girls High Jump

View Qualifiers For: Class S Only (22) All Divisions (170)
NameSchoolMarkDate-Meet
Guay, MeganThomaston4-8.05/7: Shepaug, Terryville
Adams, DanielleEast Hampton4-10.04/23: Haddam Killingworth Tri Meet
Archangelo, MadelineCanton5-0.05/8: Canton, Granby @ Suffield
Bouffard-MacIver, MadalineSacred Heart4-8.004/11: Crosby/St.Paul
Braun-Fales, GabrielleEast Hampton4-08.04/27: Stafford Inivitational
Brodeur, AnnaOld Saybrook4-08.004/23: @ Old Saybrook vs.Westbrook, L-OL
Delissir, D'JiorBloomfield5-0.05/7: BHS vs. Newington
Duffy, ErinStafford4-10.04/30: Ellington/Coventry
Goodrich, KristenLyman Memorial4-08.05/7: Windham, Plainfield Tri-meet
Greaves, MeganWestbrook4-8.04/23: Tri Meet Old Saybrook/Old Lyme/Westbrook
Gumkowski, PriscillaOld Saybrook4-08.005/22: @ SLC Championships
Jones, JohnieceBloomfield4-10.05/3: Middletown JV Meet
Ludwiszewski, JuliaOld Saybrook4-08.005/22: @ SLC Championships
Mclaughlin, GraceOld Saybrook4-10.004/30: @ No. Branford
Morgan, EmilyTerryville4-10.05/21: The Berkshire Festival
Nicoletti, AshleyImmaculate4-10.005/3: Middletown Fresh/Soph Invitational
O'Brein, KieraTourtellotte5-0.04/2: Ellis Tech
Robinson, ImaniUniversity4-8.04/23: Prince Tech
Turner, JalahBloomfield4-8.04/9: Bloomfield vs Rocky Hill
Vigorita, RachelOld Saybrook5-02.004/30: @ No. Branford
Winborne, SaryahCapital Prep4-8.05/7: Prince Tech Meet #3
Yorker, JackieEast Hampton4-11.05/22: Shoreline Conference Championships
Girls Pole Vault

View Qualifiers For: Class S Only (11) All Divisions (109)
NameSchoolMarkDate-Meet
Baran, ResiaWindham8-00.004/24: @ Montville
Braun-Fales, GabrielleEast Hampton8-00.04/27: Stafford Inivitational
Coppes, CateOld Saybrook10-06.004/6: Bellringer Inv.
Cumello, CarolynCoginchaug10-06.05/22: Shoreline Conference Championship
Garden, TaraHoly Cross8-0.05/21: NVL
McDaniel, CoralinEast Hampton9-00.04/27: Stafford Inivitational
Mclaughlin, GraceOld Saybrook8-00.005/4: @Marty Roberts Invitational
Raina, DelaniSomers7-06.004/10: Somers/East Windsor/SMSA
Richie, DarbyEast Windsor08-00.005/8: ELL EW WL
Sumby, HannahOld Saybrook8-00.005/7: Running Rams Invitational
Whyte, AliciaBloomfield7-6.05/14: BHS vs. Windsor
Girls Triple Jump

View Qualifiers For: Class S Only (29) All Divisions (140)
NameSchoolMarkDate-Meet
Archangelo, MacKenzieCanton30-9.05/21: NCCC Championships
Archangelo, MadelineCanton34-1.55/11: Greater Hartford Invitational
Baran, ResiaWindham31-11.255/20: ECC Championship
Bowman, SarahCanton30-10.05/21: NCCC Championships
Campbell, ShenequaBloomfield35-9.04/13: Knight Time Invitational
Climie, MadelineCoginchaug32-01.255/4: Marty Roberts Invitational
Cuniowski, JennaCanton30-6.05/8: Canton, Granby @ Suffield
Dalessio, MarianneSomers31-03.05/18: JI Invitational
DellaRatta, CaitlinCromwell30-10.05/7: @ Lyme Old Lyme
Desmarais, MaeganThomaston30-6.05/7: Shepaug, Terryville
Deveau, EllaSomers30-00.05/18: JI Invitational
Diorio, MeghanHoly Cross30-1.55/21: NVL
Duffy, ErinStafford33-0.05/18: Randy Smith Invitational
Edwards, DaigionayeCapital Prep32-00.504/6: Bloomfield Invite
Goodrich, KristenLyman Memorial32-06.255/20: ECC Championship
Greaves, MeganWestbrook30-7.05/22: Shoreline Conference Outdoor Championships
Johnson, ShanikaBloomfield31-11.55/11: Greater Hartford Invite
Jones, JohnieceBloomfield30-1.54/30: Bloomfield vs New Britain
Langton, ClaireBolton31-9.55/21: NCCC Championship
Mercaldi, AngelaEast Hampton35-11.05/22: Shoreline Conference Championships
Mitchell, ChelseaCanton35-7.04/2: Ellington, SMSA @ Canton
Power, KatieSt. Bernard30-0.255/20: ECC Championships
Prenoveau, JeriminaLitchfield32-02.05/18: Berkshire League Championships
Smith, SkyeshayGilbert31-1.04/16: Gilbert vs. Mills and Shepaug
Soracchi, BrookeEast Hampton31-6.55/22: Shoreline Conference Championships
Sumby, HannahOld Saybrook32-04.005/22: @ SLC Championships
Vigorita, RachelOld Saybrook32-05.505/22: @ SLC Championships
Wright, BridgetDerby30-8.004/23: @Oxford (FAT)
Yearwood, AndrayaCromwell35-10.05/22: Shoreline Conference meet