Follow @CIACsports on Twitter Like CIAC on Facebook
CIACsports.com Home Schedules About CIAC/Contact Staff Text Message and E-Mail Updates Online Championship Tickets Customizable CIAC Tournament Merchandise Tournament Brackets, Schedules, Rosters, Info and More!!!

Class S Boys Outdoor Track Submitted Qualifying Performances

*Denotes FAT time (When seeding is done for CIAC State Meets, 24/100ths [.24] of a second will be added to all handheld times for seeding purposes)

View Qualifiers For:
     Viewing qualifiers for a league shows submitted CIAC qualifiers for that league,not that league's league tournament qualifiers.

Expand: All Class S Boys Qualifiers | All Boys Qualifiers

Boys 4x100
View Qualifiers For: Class S Only (16) All Qualifiers (69)
SchoolMarkDate-Meet
Canton48.05/7: East Granby, HMTCA @ Canton
Civic Leadership47.285/4: CRAL Meet: Civic Leadership, Aerospace, Classical Magnet, Innovation and MLC
Coginchaug46.54/27: Coginchaug vs. Old Lyme
Derby43.95*4/13: @Derby, WCA, Wilby
East Granby47.65/7: Canton, HMTCA
East Windsor47.66*4/27: EW, Rockville, HMTCA, Windham Tech
Gilbert47.95/5: Gilbert vs NWR7
Griswold47.44/28: Griswold vs. St. Bernard
Hale Ray47.955/14: Hale Ray @ Cromwell
Holy Cross46.95/11: Sacred Heart/Wolcott
Immaculate45.85/3: Immaculate @ Masuk
Lyman Memorial46.15/6: Griswold @ Lyman
Old Lyme46.94/27: meet @ coginchaug
Old Saybrook47.45/12: Cromwell at Old Saybrook
Westbrook46.85/6: Westbrook at Lme/Old Lyme
Windsor Locks47.22*5/14: JI Invitational
Boys 4x400
View Qualifiers For: Class S Only (10) All Qualifiers (54)
SchoolMarkDate-Meet
Bolton3:46.45/11: Bolton, HMTCA @ Coventry
Coginchaug3:44.34/20: Coginchaug vs. Cromwell
Derby3:36.72*5/11: Derby Woodland St.Paul
Griswold3:38.84/28: Griswold vs. St. Bernard
Immaculate3:39.85/10: Immaculate vs Stratford @ Bunnell
Lyman Memorial3:46.04/28: Putnam @ Lyman
Old Lyme3:43.45/11: home meet
Old Saybrook3:46.05/12: Cromwell at Old Saybrook
Somers3:46.18*5/12: Somers v. Suffield
Windsor Locks3:47.00*5/12: WL vs. Rockville and Granby
Boys 4x800
View Qualifiers For: Class S Only (13) All Qualifiers (61)
SchoolMarkDate-Meet
Bolton9:16.44/14: Bolton, Somers @ Granby
Coginchaug9:06.14/20: Coginchaug vs. Cromwell
Griswold8:40.04/14: Waterford vs. Griswold
Hale Ray8:59.05/11: Hale Ray @ Old Lyme Dual Meet
Holy Cross9:00.64/20: Naugatuck/WCA
Immaculate9:13.64/22: Immaculate @ Joel Barlow with Bethel and Kolbe
Lyman Memorial9:18.45/12: St. Bernards @ Lyman
Montville9:14.04/24: Montville vs St. Bernards
Nonnewaug9:13.474/23: Nonnewaug versus Northwestern
Old Lyme9:14.45/11: home meet
Old Saybrook8:53.55/7: Portland at Old Saybrook
Sacred Heart9:11.865/11: Holy Cross vs Sacred Heart vs Wolcott
Thomaston9:02.35/13: Golden Bear Qualifier
Boys 100 Meters
View Qualifiers For: Class S Only (35) All Qualifiers (193)
NameSchoolMarkDate-Meet
Astle, JadenCoginchaug11.35/11: Coginchaug vs. Portland
Barrett, NicholasLyman Memorial11.35/12: St. Bernards @ Lyman
Bigler, EthanUniversity11.88*5/4: Prince Tech
Boswell, ChampionWamogo11.55/4: Wamogo vs. Nonnewaug
Breedlove, KasmirCivic Leadership10.94/20: CRAL Meet: Civic Leadership, Aerospace, Capital Prep, Innovation and MLC
Chykow, DevonGriswold11.04/20: Griswold vs. Montville
DeFilio, AJCoginchaug11.75/11: Coginchaug vs. Portland
Farwell, TylerGriswold11.74/20: Griswold vs. Montville
Feliciano, JacobEast Granby11.92*4/14: Rockville, SMSA
Flores, GilbertGilbert11.35/11: Gilbert vs Wamogo
Holmes, DerryCapital Prep11.44/20: Capitol Region Athletic League, Aerospace, MLC, Innovation, Civic Leadership
Jean-Pierre, DiAngenloValley Regional11.34/27: SLC Meet @ East Hampton
Johnson, NehemiahCapital Prep11.74/27: Capitol Region Athletic League, Classical Magnet, MLC, Innovation, University
Joshy, NevinOld Lyme11.25/11: home meet
Kobus, TylerCoginchaug11.75/11: Coginchaug vs. Portland
Lavoie, GabrielOld Lyme11.05/11: home meet
Lopez, XavierWindsor Locks11.50*5/3: WL vs. Suffield and Stafford
Louissaint, AlexanderMontville11.64/17: Montville vs Griswold
Mahario, RafaelHoly Cross10.95/11: Sacred Heart/Wolcott
McLean, BrandenDerby11.09*4/13: @Derby, WCA, Wilby
McLean, BryanDerby11.60*4/13: @Derby, WCA, Wilby
Mella, AnthonyThomaston11.75/4: vs Shepaug Valley
Mendez, DevonCivic Leadership11.34/28: CRAL Meet: Civic Leadership, Aerospace, Weaver and Parish Hill
Millerick, JamesNorthwest Catholic11.25*5/15: Bloomfield Mini Invite III
Montgomery, ZerionDerby11.52*4/27: @Crosby and Oxford
Newberry, RyanCoginchaug11.45/11: Coginchaug vs. Portland
Palombizio, JacobLyman Memorial11.65/12: St. Bernards @ Lyman
Peacock, JeremyBolton11.35/11: Bolton, HMTCA @ Coventry
Pequita, JustinWindsor Locks11.80*5/3: WL vs. Suffield and Stafford
Poland, JackCoventry10.95/11: vs. Bolton, HMTCA
Richards, ZuberiMLC11.34/27: Meet #3- Weaver High School
Runte, John-PaulPortland10.94/20: Lyme/Old Lyme
Santos, LexusParish Hill11.65/6: vs ellis tech,norwich tech
Suter, DouglasSomers11.55/6: Somers v. Stafford
Turner, NicholasHoly Cross11.75/6: Watertown/Derby
Boys 110M Hurdles
View Qualifiers For: Class S Only (9) All Qualifiers (49)
NameSchoolMarkDate-Meet
Allen, CarlosDerby17.40*4/27: @Crosby and Oxford
Cournean, NathanCanton16.85/7: East Granby, HMTCA @ Canton
Dipalma, MitchellOld Saybrook16.74/12: Cromwell at Old Saybrook
Hastings, ElliotCoginchaug16.95/11: Coginchaug vs. Portland
Ives, DavidStafford16.94/30: Canton/Granby
Lucey, DylanLyman Memorial16.55/12: St. Bernards @ Lyman
Neary, MichaelLitchfield17.75/4: Housatonic vs Litchfield
Pettine, MassimoDerby16.67*5/11: Derby Woodland St.Paul
Turecek, JackPortland17.04/20: Lyme/Old Lyme
Boys 200 Meters
View Qualifiers For: Class S Only (38) All Qualifiers (178)
NameSchoolMarkDate-Meet
Astle, JadenCoginchaug23.54/20: Coginchaug vs. Cromwell
Bailey, KanyeDerby23.77*5/11: Derby Woodland St.Paul
Barrett, NicholasLyman Memorial23.85/12: St. Bernards @ Lyman
Breedlove, KasmirCivic Leadership23.84/28: CRAL Meet: Civic Leadership, Aerospace, Weaver, and Parish Hill
Chykow, DevonGriswold23.54/28: Griswold vs. St. Bernard
Dunn, KaidenHoly Cross24.43*5/7: Oxford
Feliciano, JacobEast Granby23.55/7: Canton, HMTCA
Flores, GilbertGilbert23.74/23: Gilbert vs Shepaug
Gaeta, AnthonyGriswold24.14/28: Griswold vs. St. Bernard
Gibowicz, JohnImmaculate23.85/10: Immaculate vs Stratford @ Bunnell
Johnson, NehemiahCapital Prep23.94/27: Capitol Region Athletic League, Classical Magnet, MLC, Innovation, University
Laporte, PeytonBolton24.24/28: Bolton, Suffield @ Granby
Lavoie, GabrielOld Lyme23.75/6: home meet
Lopez, XavierWindsor Locks23.64*5/14: JI Invitational
MacLeod, ColinSomers24.41*5/12: Somers v. Suffield
Mahario, RafaelHoly Cross22.64/20: Naugatuck/WCA
McLean, BrandenDerby23.10*5/8: CT Classic
McLean, BryanDerby24.47*4/27: @Crosby and Oxford
Mendez, DevonCivic Leadership24.05/4: CRAL Meet: Civic Leadership, Aerospace, Classical Magnet, Innovation and MLC
Millerick, JamesNorthwest Catholic23.31*5/15: Bloomfield Mini Invite III
Mullen, JosephOxford24.24*5/7: Oxford v Holy Cross
Murphy, BillyImmaculate23.84/19: Immaculate vs Bunnell @ Bunnell
Newberry, RyanCoginchaug23.45/11: Coginchaug vs. Portland
Peacock, JeremyBolton23.44/28: Bolton, Suffield @ Granby
Perez, JoseEast Windsor24.25/7: At Granby
Poland, BenCoventry23.25/11: vs. Bolton, HMTCA
Poland, JackCoventry23.25/11: vs. Bolton, HMTCA
Richards, ZuberiMLC23.74/27: Meet #3- Weaver High School
Rothman, NicholasOld Saybrook24.14/20: Dual meet at Valley Regional High School
Runte, John-PaulPortland23.04/26: Cromwell
Ryan, KevinCoginchaug24.25/11: Coginchaug vs. Portland
Sapenter, ThaiImmaculate23.95/3: Immaculate @ Masuk
Stratos, DariusMLC24.14/27: Meet #3- Weaver High School
Suter, DouglasSomers23.65/6: Somers v. Stafford
Toussaint, GregoryLyman Memorial24.35/12: St. Bernards @ Lyman
Troop, LucaWestbrook23.35/6: Westbrook at Lme/Old Lyme
Turner, NicholasHoly Cross24.15/11: Sacred Heart/Wolcott
Tyson-Slaughter, MehkiCapital Prep24.14/27: Capitol Region Athletic League, Classical Magnet, MLC, Innovation, University
Boys 300 Meter Hurdles
View Qualifiers For: Class S Only (11) All Qualifiers (41)
NameSchoolMarkDate-Meet
Cournean, NathanCanton44.95/12: Canton, SMSA @ East Windsor
Dipalma, MitchellOld Saybrook43.85/12: Cromwell at Old Saybrook
Dunn, KaidenHoly Cross44.65/6: Watertown/Derby
Hastings, ElliotCoginchaug44.25/11: Coginchaug vs. Portland
Ives, DavidStafford42.34/20: East Windsor/Coventry
Lucey, DylanLyman Memorial44.75/6: Griswold @ Lyman
Mella, AnthonyThomaston44.55/4: vs Shepaug Valley
Pettine, MassimoDerby44.95/4: @Watertown
Poland, JackCoventry41.45/11: vs. Bolton, HMTCA
VanDyke, RyanGilbert44.64/20: Gilbert vs Litchfield
Xhuti, JesseSacred Heart45.05/11: Holy Cross vs Sacred Heart vs Wolcott
Boys 400 Meters
View Qualifiers For: Class S Only (15) All Qualifiers (105)
NameSchoolMarkDate-Meet
Astle, JadenCoginchaug51.44/27: Coginchaug vs. Old Lyme
Bailey, KanyeDerby52.85*5/8: CT Classic
Brady, WalterImmaculate53.65/10: Immaculate vs Stratford @ Bunnell
Brudz, KevinBolton52.24/28: Bolton, Suffield @ Granby
Holmes, DerryCapital Prep52.94/27: Capitol Region Athletic League, Classical Magnet, MLC, Innovation, University
Hough, ChristopherCapital Prep51.64*4/24: Bloomfield mini invitational II
Knappe, AidanSacred Heart53.15/11: Holy Cross vs Sacred Heart vs Wolcott
McLean, BrandenDerby52.82*4/27: @Crosby and Oxford
McLean, BryanDerby53.75/4: @Watertown
Poland, JackCoventry52.45/4: vs. Granby, SMSA
Powers, AidanOld Lyme51.84/27: meet @ coginchaug
Strain, JacobGriswold53.54/14: Waterford vs. Griswold
Strain, LucasGriswold53.95/12: Griswold vs. Tourtellotte
Strain, MichaelGriswold52.95/12: Griswold vs. Tourtellotte
Suter, DouglasSomers52.21*4/27: @Ellington
Boys 800 Meters
View Qualifiers For: Class S Only (11) All Qualifiers (98)
NameSchoolMarkDate-Meet
Buchanan, JosephThomaston2:05.95/4: vs Shepaug Valley
Handler, ZacharyMontville2:07.05/8: Montville vs Waterford
Hough, ChristopherCapital Prep2:01.69*4/24: Bloomfield mini invitational II
Kennedy-Wonneberger, SeanHale Ray2:04.84/22: Hale Ray @ East Hampton Dual Meet
Kittredge, RyanWindsor Locks2:05.88*5/5: WL vs. Ellington and East Windsor
Knappe, AidanSacred Heart2:07.26*5/4: Oxford vs Seymour vs Sacred Heart
Kraszewski, MichaelHale Ray2:05.28*4/24: Bloomfield Mini Invite II
LeMay, GraysonLyman Memorial2:07.05/6: Griswold @ Lyman
Strain, LucasGriswold2:06.15/6: Lyman Memorial vs. Griswold
Strain, MichaelGriswold2:05.15/6: Lyman Memorial vs. Griswold
Wiley, JackOld Saybrook2:05.84/28: Old Saybrook vs Hale Ray
Boys 1600 Meters
View Qualifiers For: Class S Only (17) All Qualifiers (99)
NameSchoolMarkDate-Meet
Bastek, GregoryNonnewaug4:50.05/10: Nonnewaug vs Litchfield vs Housatonic
Brudz, KevinBolton4:48.35/11: Bolton, HMTCA @ Coventry
Cook, ParkerOld Saybrook4:42.05/12: Cromwell at Old Saybrook
Delisle, OwenPortland4:43.34/20: Lyme/Old Lyme
Franson, ShaneLyman Memorial4:50.05/6: Griswold
Jeffs, BenjaminGriswold4:49.45/15: East Lyme Distance Meet
Kennedy-Wonneberger, SeanHale Ray4:24.83*5/8: Danbury CT Classic
Kittredge, RyanWindsor Locks4:34.61*5/14: JI Invitational
Kraszewski, MichaelHale Ray4:28.46*5/8: Danbury CT Classic
Lapham, ThomasHoly Cross4:42.54/27: Kennedy/St. Paul
Lauria, JoeHale Ray4:47.55*5/8: Danbury CT Classic
Powers, AidanOld Lyme4:43.24/20: home meet
Rose, HenryBolton4:50.05/11: Bolton, HMTCA @ Coventry
Schneider, JacobOld Saybrook4:46.04/28: Old Saybrook vs Hale Ray
Strain, LucasGriswold4:39.15/15: East Lyme Distance Meet
Strain, MichaelGriswold4:35.25/15: East Lyme Distance Meet
Wiley, JackOld Saybrook4:44.05/12: Cromwell at Old Saybrook
Boys 3200 Meters
View Qualifiers For: Class S Only (10) All Qualifiers (94)
NameSchoolMarkDate-Meet
Cook, ParkerOld Saybrook10:36.55/7: Portland at Old Saybrook
DiMaria, JosephImmaculate10:50.05/10: Immaculate vs Stratford @ Bunnell
Fusco, NicholasTerryville10:40.95/7: v. Litchfield
Iyer, RanjuMontville10:43.05/8: Montville vs Waterford
Kennedy-Wonneberger, SeanHale Ray9:52.68*5/8: Danbury CT Classic
Kittredge, RyanWindsor Locks10:07.63*5/14: JI Invitational
Kraszewski, MichaelHale Ray10:21.05/14: Hale Ray @ Cromwell
Lapham, ThomasHoly Cross10:33.99*5/7: Oxford
Lauria, JoeHale Ray10:45.05/14: Hale Ray @ Cromwell
Strain, MichaelGriswold10:49.45/12: Griswold vs. Tourtellotte
Boys Shot
View Qualifiers For: Class S Only (12) All Qualifiers (63)
NameSchoolMarkDate-Meet
Benedetti, NicholasCanton43-5.55/12: Canton, SMSA @ East Windsor
Canora, NickEast Windsor42-6.05/7: at Granby
Cordy, JaydenParish Hill43-7.04/28: at weaver high
Gaeta, AnthonyGriswold40-11.55/15: Plainfield Throws Meet
Krause, AlexCoventry48-10.504/21: @ East Windsor
Lunz, ConnorValley Regional41-10.55/4: SLC Meet @ Haddam-Killingworth
Murphy, LiamHousatonic Regional43-0.04/20: Thomaston at Housatonic
Sims, DanielGriswold41-11.05/15: Plainfield Throws Meet
Suma, DritonDerby40-04.005/4: @Watertown
Thompson, EllisCoventry40-08.004/14: vs. Ellington, Suffield
Tullis, ZaireCapital Prep40-1.04/27: Capitol Region Athletic League, Classical Magnet, MLC, Innovation, University
Wilson, Ma'hkaiHoly Cross42-04.05/11: Sacred Heart/Wolcott
Boys Discus
View Qualifiers For: Class S Only (4) All Qualifiers (47)
NameSchoolMarkDate-Meet
Canora, NickEast Windsor127-3.05/7: at Granby
Cordy, JaydenParish Hill121-6.04/20: vs ellis tech
Krause, AlexCoventry149-00.005/4: vs. Granby, SMSA
Vicens, GiovanniDerby128-0.005/11: Derby Woodland St.Paul
Boys Javelin
View Qualifiers For: Class S Only (7) All Qualifiers (51)
NameSchoolMarkDate-Meet
Cordy, JaydenParish Hill142-6.04/28: at weaver high
Crapo, ZajansLitchfield148-6.004/27: Thomaston vs Litchfield
Decker, JacksonPortland151-11.25/2: Middletown, NY Rock Throwing Series
DuPerre, BenjaminSomers141-08.005/15: JI Meet
Holahan, DavidCoginchaug131-6.04/20: Coginchaug vs. Cromwell
Krause, AlexCoventry136-08.004/21: @ East Windsor
Sobek, SageLitchfield142-10.005/4: Housatonic vs Litchfield
Boys Long Jump
View Qualifiers For: Class S Only (15) All Qualifiers (79)
NameSchoolMarkDate-Meet
Boswell, ChampionWamogo19-10.05/7: Wamogo vs. Northwestern
Dieck, DanielLitchfield19-02.05/4: Housatonic vs Litchfield
Jamo, ChristoNonnewaug19-6.04/13: Nonnewaug versus Shepaug
MacLeod, ColinSomers19-5.754/27: @Ellington
Mahario, RafaelHoly Cross20-02.005/7: Oxford
Montgomery, ZerionDerby21-5.04/13: @Derby, WCA, Wilby
Moore, JacksonCoginchaug19-3.05/11: Coginchaug vs. Portland
Murphy, BillyImmaculate19-07.504/26: immaculate @ Pomperaug
Roy, AidanGilbert19-1.55/11: Gilbert vs Wamogo
Savino, AnthonyParish Hill19-2.05/12: at weaver
Strain, LucasGriswold19-3.05/12: Griswold vs. Tourtellotte
Thuotte, JustinLyman Memorial20-0.55/12: St. Bernards @ Lyman
Troop, LucaWestbrook20-7.05/6: Westbrook at Lyme/Old Lyme
Tyson-Slaughter, MehkiCapital Prep20-8.04/14: Capitol Region Athletic League, Aerospace, Classical, MLC, Innovation, Civic Leadership
Wood, AaronWindsor Locks19-2.504/28: WL vs. Coventry and East Granby
Boys High Jump
View Qualifiers For: Class S Only (14) All Qualifiers (69)
NameSchoolMarkDate-Meet
Arigoni, NoahWamogo5-8.05/11: Wamogo vs. Gilbert
Boswell, ChampionWamogo5-8.05/7: Wamogo vs. Northwestern
Chupas, LoudonHale Ray6-2.04/22: Hale Ray @ East Hampton Dual Meet
Dieck, DanielLitchfield6-00.04/27: Thomaston vs Litchfield
Lucey, DylanLyman Memorial6-2.05/6: Griswold @ Lyman
Mahario, RafaelHoly Cross6-02.05/6: Watertown/Derby
Montgomery, ZerionDerby6-4.004/20: Derby-Seymour-Kennedy
Olson, ChrisBolton5-8.54/23: Bolton, Windsor Locks @ Canton
Pacific, LoganShepaug Valley5-8.04/20: vs. Northwestern
Roy, AidanGilbert5-8.004/20: Gilbert vs Litchfield
Sapenter, ThaiImmaculate05-08.004/19: Immaculate vs Bunnell @ Bunnell
Thuotte, JustinLyman Memorial5-8.04/23: Tourelloutte @ Lyman
Tyson-Slaughter, MehkiCapital Prep5-11.04/20: Capitol Region Athletic League, Aerospace, MLC, Innovation, Civic Leadership
Wali, ZyairDerby6-0.005/11: Derby Woodland St.Paul
Boys Pole Vault
View Qualifiers For: Class S Only (7) All Qualifiers (40)
NameSchoolMarkDate-Meet
Nicholas, NikitaNonnewaug10-0.04/13: Nonnewaug versus Shepaug
Obrzut, AidanCanton10-0.05/12: Canton, SMSA @ East Windsor
Rottkamp, JohnCanton10-0.004/23: Bolton, Windsor Locks @ Canton
Rovelli, GageCoginchaug11-6.04/20: Coginchaug vs. Cromwell
St. Louis, DrewOld Lyme10-00.05/6: home meet
Suter, DouglasSomers12-00.05/8: CT Classic
Wolf, SamuelOxford12-0.04/20: Oxford v Watertown v Wolcott
Boys Triple Jump
View Qualifiers For: Class S Only (9) All Qualifiers (45)
NameSchoolMarkDate-Meet
Barrett, NicholasLyman Memorial40-10.04/14: Stonington @ Lyman
Jamo, ChristoNonnewaug40-2.254/23: Nonnewaug versus Northwestern
Montgomery, ZerionDerby42-5.004/20: Derby-Seymour-Kennedy
Murphy, BillyImmaculate39-08.505/3: Immaculate @ Masuk
Parakilas, NickEast Windsor38-9.04/14: EW, Bolton, Somers
Sapenter, ThaiImmaculate40-04.505/10: Immaculate vs Stratford @ Bunnell
Thuotte, JustinLyman Memorial41-06.755/12: St. Bernards @ Lyman
Wali, ZyairDerby40-11.005/8: CT Classic
Wood, AaronWindsor Locks38-08.05/14: JI Invitational